Србиново (Пиринско)

село во Горноџумајско, Пиринска Македонија (денес во Општина Симитли, Благоевградска област, Бугарија)


Србиново (од 1934 г. Брежани[1], бугарски: Брежани — село во Општина Симитли.

Србиново
ЗемјаБугарија
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)

Географиja и местоположбаУреди

Селото има површина од околу 40 км2 и население од 791 жител (2015). Надморската височина на селото е помеѓу 500 и 700 метри.

ИсториjaУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

  • Месноста „Света Амин“ — во 1912 на тоа место се водела борба.

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди


  1. Николай Мичев, Петър Коледаров. „Речник на селищата и селищните имена в България 1878-1987“, София, 1989.