За истоименото село, видете Вруток.

Општина Вруток — рурална поранешна општина во Македонија, основана 1996 година[2], а престанала да постои со законот за територијална поделба на Македонија од 2004 година, кога била припоена на Општина Гостивар. Седиште на општината било селото Вруток.[2]

Општина Вруток
денес дел од Општина Гостивар

Поглед кон Вруток

Општи податоци
Седиште Вруток
Регион Полошки Регион
Основана 1996-2004
Службен јазик македонски, албански
Демографија
Население 5.999[1] жит.
Населени места
Самоуправа
Контактни податоци

Населени места уреди

Во Општина Вруток спаѓале следниве села: Вруток, Горно Јеловце, Долно Јеловце, Здуње, Лешница, Печково, Равен и Речане.

Демографија уреди

Според потписот од 2002 година општината имала 5.999 жители.[1]

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Архивирано од изворникот на 2012-03-24. Посетено на 14 февруари 2015.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

Поврзано уреди