Одеска Област

(Пренасочено од Одеска област)
Одеска Област
Одеська область
Знаме

Местоположба
Карта на Украина, Одеската област е означена со црвено
Информации
Админ. центар:Одеса
Официјални јазици:Украински
Површина:33 310 km²
Население:2 393 848 (01.12.2012)
Број на реони:26
Регистерска ознака:ВН
Областен управител:Серхиj Парашченко


Одеска Област (украински: Одеська область; исто така се нарекува Одешчина — украински: Одещина) — област (покраина) во јужниот дел на Украина. Административен центар на областа е градот Одеса.

Географија Уреди

Одеска Област има вкупна површина од 33.310 км2. На запад се граничи со Молдавија, на север со Кировоградската и Виничката Област, на југ со Романија, а на исток со Николаевската Област. Во областа има 1113 села и 19 градови. Најголемата река: Дунав, други значајни реки во областа се: Днестар.

Демографија Уреди

Според пописот на населението во 2001 година, во Одеска Област живеат најмногу Украинци (62,80%), а останатите се Руси (20,7%), Бугари, Молдавци, Гагаузи, Евреи, Белоруси, Ерменци.

Надворешни врски Уреди