Николаевска Област

(Пренасочено од Николаевска област)
Николаевска Област
Миколаївська область
Знаме

Местоположба
Карта на Украина, Николаевската Област е означена со црвено
Информации
Админ. центар:Николаев
Официјални јазици:Украински
Површина:24 598 km²
Население:1 173 770 (01.12.2012)
Број на реони:19
Регистерска ознака:ВЕ
Областен управител:Олексиj Савченко


Николаевска Област (украински: Миколаївська область; исто така се нарекува Николаевшчина - украински: Миколаївщина) е област (покраина) во јужниот дел на Украина. Административен центар на областа е градот Николаев.

Географија Уреди

Николаевска Област има вкупна површина од 24.598 км2. На запад се граничи со Одеската Област, на север со Кировоградската Област, на југ со Херсонската Област, а на исток со Днепропетровската Област. Во областа има 822 села и 9 градови. Најголемата река: Јужен Буг, други значајни реки во областа се: Ингулец, Ингул, Березан.

Демографија Уреди

Според пописот на населението во 2001 година, во Николаевска Област живеат најмногу Украинци (81,91%), а останатите се Руси (14,06%), Молдавци, Белоруси, Ерменци, Евреи.

Надворешни врски Уреди