Ордруф (германски: Ohrdruf) — мал град во округот Гота, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа на 30 километри југозападно од Ерфурт.

Ордруф
Железничката станица
Железничката станица
Железничката станица
Грб на Ордруф
Ордруф во рамките на Германија
Ордруф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Градоначалник Марион Хопф
Основни податоци
Површина 39,75 км2
Надм. височина 375 м
Население 9.652 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 243 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99885
Повик. бр. 03624
Портал www.ohrdruf.de
Местоположба на градот Ордруф во рамките на округот Гота
Карта
Карта
Координати 50°49′41″N 10°43′58″E / 50.82806° СГШ; 10.73278° ИГД / 50.82806; 10.73278

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)