Луизентал (германски: Luisenthal) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Луизентал
Црква во Луизентал
Црква во Луизентал
Црква во Луизентал
Грб на Луизентал
Луизентал во рамките на Германија
Луизентал
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Градоначалник Гинтер Јобст (СДП)
Основни податоци
Површина 30,59 км2
Надм. височина 450 м
Население 1.189 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99885
Повик. бр. 036257
Портал www.luisenthal.de
Местоположба на Луизентал во рамките на округот Гота
Карта
Карта
Координати 50°47′5″N 10°43′18″E / 50.78472° СГШ; 10.72167° ИГД / 50.78472; 10.72167Координати: 50°47′5″N 10°43′18″E / 50.78472° СГШ; 10.72167° ИГД / 50.78472; 10.72167

Наводи Уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)