ОУ „Коле Канински“ - Битола

„Коле Канински“основно училиште во Битола, Општина Битола.[1].

„Коле Канински“

Место
Општина: Битола
Нас. место: Битола
Адреса: ул.Бранко Радичевиќ ББ
Местоположба
Основни информации
Директор: Дијана Толевска Христовска
Настава на: македонски
Контактни информации

Учество на натпревари уреди

Освоени награди уреди

  • 2008-Најдобар спортски колектив меѓу основните училишта [2]
  • 2012-Најдобро основно училиште во севкупниот пласман на “Ноќна атлетска трка” по повод “4 ноември” – Денот на ослободувањето на Битола[3]
  • 2014- Трето место на Државно првенство во футсал-женски[4]

Познати личности кои учеле во ова училиште уреди

Познати личности кои предавале во ова училиште уреди

Побратимени училишта уреди

Наводи уреди

  1. „Регистар на основни училишта“. data.gov.mk. Посетено на 30.01.2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-03-06. Посетено на 2014-04-25.
  3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2014-04-08. Посетено на 2014-04-25.
  4. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2014-05-07.