Нуруосманлиска џамија

Нуруосманлиската џамија (турски: Nuruosmaniye Camii) — османлиска џамија која се наоѓа во реонот на Фатих во Истанбул, Турција.

Нуруосманлиска џамија
Nuruosmaniye Camii
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Координати41°00′37″N 28°58′14″E / 41.010234° СГШ; 28.970540° ИГД / 41.010234; 28.970540
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитект(и)Мустафа Ага, Симон Калфа
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилосманлиска барокна архитектура
Поставен темел1749
Завршен1755
Особености
Висина (најг.)43.50 м [1]
Пречник на куполата (внат.)25 м [2]
Минариња2
Висина на минарето60 м

Архитектура

уреди

Нуруосманлиската џамија се смета за еден од најдобрите примери на османлиската архитектура која била изградена во стил на барок. Џамијата се наоѓа во близина на Големата чаршија, Столбот на Константин и џамијата Атик Али Паша. Нејзини архитекти се Мустафа Ага и Симон Калфа.

Нејзината изградба започнала во времето на султанот Махмуд I во 1748 година а завршила во времето на неговиот брат и наследник Осман III во 1755 година. Архитектите при изградбата освен што користеле барокни елементи, тие исто така ја изоставиле и традиционалната фонтана (турски: шадирван).

Молитвената сала се состои од купола со пречник од 25 метри, има две минариња со две тераси. Висината на куполата е 43,50 метри од нивото на подот. Целиот комплекс (кулије) содржи турбе, медреса, имарет и библиотека со вкупно 7,600 тома од кои 5000 се ракописи.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди

41°00′37″N 28°58′14″E / 41.010234° СГШ; 28.970540° ИГД / 41.010234; 28.970540