Нојбуков (германски: Neubukow) — град во округот Росток, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на 18 километри југозападно од Бад Доберан и 21 километар североисточно од Висмар. Археологот Хајнрих Шлиман е роден во Нојбуков.

Нојбуков
Нојбуков
Нојбуков
Нојбуков
Грб на Нојбуков
Нојбуков во рамките на Германија
Нојбуков
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Градоначалник Роланд Детлоф
Основни податоци
Површина 24,99 км2
Надм. височина 15 м
Население 3.937 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 158 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18233
Повик. бр. 038294
Портал www.neubukow.de
Местоположба на градот Нојбуков во рамките на округот Росток
Карта
Карта
Координати 54°01′N 11°40′E / 54.017° СГШ; 11.667° ИГД / 54.017; 11.667

Градот претставува административно седиште на општинската заедница Нојбуков-Залцхаф, иако самиот не претставува дел од истата.

Меѓународни односи

уреди

Наводи

уреди
  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)