Нордхолц (германски: Nordholz) — село и поранешна општина во округот Куксхафен во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2015 година е дел од општината Вурстер Нордзекисте.

Нордхолц
Место во Вурстер Нордзекисте
Воздушен поглед
Воздушен поглед
Грб на Нордхолц
Нордхолц is located in Германија
Нордхолц
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општина Вурстер Нордзекисте
Основни податоци
Површина 65,11 км2
Надм. височина 9 м
Население 7.248  (31 декември 2017)
 - Густина 111 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27639
Повик. бр. 04741
Портал www.nordholz.de
Координати 53°47′1″N 8°36′20″E / 53.78361° СГШ; 8.60556° ИГД / 53.78361; 8.60556Координати: 53°47′1″N 8°36′20″E / 53.78361° СГШ; 8.60556° ИГД / 53.78361; 8.60556

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Местото се наоѓа на брегот на Северното Море, сместено северно од градот Куксхафен.

Месни единициУреди

Поранешната општина Нордхолц се состоела од следниве единици:

  • Капел-Нојфелд
  • Дајхсенде
  • Хартингспекен
  • Нордхолц (гл. место)
  • Шарнштет
  • Шпика
  • Шпика-Нојфелд
  • Ванхеден
  • Вурстерхајде

Надворешни врскиУреди