Ниски (германски: Niesky, горнолужички: Niska; полски: Niska) — мал град во историската област Горна Лужица, во источниот дел на сојузната покраина Саксонија, Германија. Има население од околу 11.000 жители и е дел од округот Герлиц.

Ниски
Плоштадот Цинцендорф со Моравската црква
Плоштадот Цинцендорф со Моравската црква
Грб на Ниски
Ниски во рамките на Германија
Ниски
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Градоначалник Волфганг Рикерт
Основни податоци
Површина 53,61 км2
Надм. височина 172 м
Население 9.198 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 172 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02906
Повик. бр. 03588
Портал www.niesky.de
Местоположба на градот Ниски во рамките на округот Герлиц
Карта
Координати 51°18′N 14°49′E / 51.300° СГШ; 14.817° ИГД / 51.300; 14.817Координати: 51°18′N 14°49′E / 51.300° СГШ; 14.817° ИГД / 51.300; 14.817

Градот бил основан во 1742 од бохемиски доселеници. Како членови на Моравската црква, тие избегале од прогоните во нивната католичка татковина. Името Ниски е германизирана верзија на чешкиот збор nízka („низок“). Во 1776, на возраст од 12 години, Бенџамин Хенри Латроб, идниот проектант на американскиот Капитол, како и на Балтиморската базилика, бил испратен во моравското училиште во Ниски.

Во 1926, архитектот Конрад Ваксман работел во градежната фирма Christoph & Unmack AG.

Населени места во рамките на градот се Нојхоф, Нојсерхен, Ноједерниц, Едерниц, Зе, Цехе-Мохолц, Козел, Цедлиг и Зандшенке.

Збратимен градУреди

Ниски е збратимен со францускиот град Албер.

НаводиУреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врскиУреди