Нимег (германски: Niemegk) — град во округот Потсдам-Мителмарк, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа 10 километри југоисточно од Бад Белциг и 23 километри северно од Витенберг. Сместен е на територијата на Природниот парк Горен Флеминг. Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Нимег
Административна зграда во Нимег
Административна зграда во Нимег
Грб на Нимег
Нимег is located in Германија
Нимег
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Потсдам-Мителмарк
Месна заед. Нимег
Градски единици 2
Градоначалник Екхард Цорн (СДП)
Основни податоци
Површина 44,81 км2
Надм. височина 75 м
Население 2.005 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PM
Пошт. бр. 14823
Повик. бр. 033843
Портал www.amt-niemegk.de
Местоположба на градот Нимег во рамките на округот Потсдам-Мителмарк
Карта
Координати 52°04′59″N 12°41′59″E / 52.08306° СГШ; 12.69972° ИГД / 52.08306; 12.69972Координати: 52°04′59″N 12°41′59″E / 52.08306° СГШ; 12.69972° ИГД / 52.08306; 12.69972

НаводиУреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)