Нимег (германски: Niemegk) — општинска заедница во округот Потсдам-Мителмарк, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Нимег.

Општинската заедница Нимег се состои од следниве општини:

  1. Миленфлис
  2. Нимег
  3. Планетал
  4. Рабенштајн

52°04′59″N 12°42′00″E / 52.083° СГШ; 12.700° ИГД / 52.083; 12.700