Немања Прибак

Немања Прибак (српски: Nemanja Pribak) (26 март 1984 во Белград) — професионален српски и македонски ракометар кој игра за Војводина.

Немања Прибак
Лични податоци
Роден(а) 26 март 1984 (1984-03-26) (38 г.)
Ниш, Југославија
Националност Србија Македонија
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина 1,90 м
Позиција среден бек
Клупски податоци
Тековен клуб Србија Војводина
Број 8
Сениорски клубови
2003–2006
2006–2007
2007–2009
2009–2010
2010–2012
2012–2015
2015–2019
2019–
Србија Железничар Ниш
Словенија Тримо Требње
Македонија Вардар ПРО
Србија Колубара
Франција Нант
Македонија Вардар
Турција Бешикташ
Србија Војводина
Репрезентација
2010–2011
2014–
Србија Србија
Македонија Македонија

ЖивотописУреди

Прибак во 2013 година добил македонско државјанство и со тоа можност за настап за македонската репрезентација. Прибак добил македонски пасош со одлука на Владата на Македонија, донесена на владината седница на 10 декември 2013 година.[1]

Професионална кариераУреди

Прибак настапувал за РК „Вардар“, и тоа во два наврата: од 2007 до 2009 година и повторно, од 2012 до 2015 година. Во февруари 2015 година, „Вардар“ објавил дека нема намера да го продолжи договорот со него, по што тој потпишал двегодишен договор со турскиот клуб „Бешикташ“.[2][3]

Со македонската репрезентација, Прибак настапил на Светското првенство во 2015 година.

НаводиУреди

  1. „Прибак и Вугринец станаа Македонци“. Дневник. Архивирано од изворникот на 2014-01-02. Посетено на 12 декември 2012.
  2. „Прибак се сели во Бешикташ“, Дневник, петок, 27 февруари 2015, стр. 24.
  3. „Прибак две години во Бешикташ“, Утрински весник, година XVI, број 4721, петок, 27 февруари 2015, стр. 23.

Надворешни врскиУреди