Монти Пајтон и Светиот грал

Монти Пајтон и Светиот Грал е филм од 1975 година. Напишан е, изведен и режиран од Монти Пајтон, англиска група комичари, во празниот период меѓу двете последни сезони од нивната популарна телевизиска серија на Би-Би-Си - Летечкиот Циркус на Монти Пајтон. Првиот филм на групата, А сега, нешто сосема различно, претставува компилација на скечеви од телевизиската серија; сосема спротивно, Светиот Грал се состои исклучиво од нов, свеж и оригинален материјал. Во основа претставува пародија на легендата за Кралот Артур и неговата потрага по Светиот Грал. Филмот доживува успех при премиерното прикажување, а денес има култен статус. Тој е и инспирација за мјузиклот награден со Тони од 2005 година Спемалот напишан од еден Питоновец Ерик Ајдл.

„Монти Пајтон и Светиот Грал“
Monty python and the holy grail 2001 release movie poster.jpg
Промотивен постер за изданието од 2001 година
РежисерТери Гилијам,
Тери Џонс
ПродуцентМарк Форстатер,
Мајкл Вајт
СценаристГреам Чепмен,
Џон Клиз,
Тери Гилијам,
Ерик Ајдл,
Тери Џонс,
Мајкл Палин.
НастапуваатГреам Чепмен,
Џон Клиз,
Тери Гилијам,
Ерик Ајдл,
Тери Џонс,
Мајкл Палин.
КинематографијаТери Бедфорд
МонтажаЏон Хакни
Дистрибутер20th Century Fox (Велика Британија),
Columbia Pictures (САД),
EMI (Велика Британија, 1975)
Премиера3 април 1975 (Велика Британија)
Времетраење91 минута
Држава Обединето Кралство
ЈазикАнглиски
Буџет£229,000
ПретходенА сега, нешто сосема различно
СледенЖитието на Брајан според Монти Пајтон

Надворешни врскиУреди

Викицитат има збирка цитати поврзани со:


Монти Пајтон  
Членови Греам ЧепменЏон КлизТери ГилијамЕрик АјдлТери ЏонсМајкл Палин
Филмови и ТВ серии Летечкиот циркус на Монти Пајтон  • А сега, нешто сосема различно  • Монти Пајтон и Светиот Грал  • Житието на Брајан според Монти Пајтон  • Монти Пајтон во живо на Холивуд Боул  • Смислата на животот