Мартин (град)

град во Словачка

Мартин (словачки: Turčiansky Svätý Martin until 1950, унгарски: Turócszentmárton, германски: Turz-Sankt Martin, латински: Sanctus Martinus / Martinopolis) — град во северна Словачка. Градот се наоѓа на реката Туриец, помеѓу планините Мала и Голема Фатра. Во близина на Мартин се наоѓа словачкиот град Жилина.

Мартин
Martin
град
Центар на Мартин.
Flag of Martin (Slovakia).svg
Знаме
Coat of Arms of Martin.svg
Coat of arms
Потекло на името: според црквата посветена на св. Мартин
Земја Slovakia
Регион Жилински регион
Округ Мартин
Туристички регион Туриец
Реки Туриец
Височина 395 м
Координати 49°03′54″N 18°55′19″E / 49.06500° СГШ; 18.92194° ИГД / 49.06500; 18.92194
Површина 67,736 км2
Население 58.000 (20010-12-31)
 - градско 76.550
 - метрополско 97.500
Густина 856 /km² (2.217 /sq mi)
Првпат споменат 1264
Градоначалник Андреј Хрнчијар (независен)
Часовен појас CET (UTC+1)
 - лете (ЛСВ) CEST (UTC+2)
Поштенски бр. 036 01
Повикувачки бр. +421-43
Регистарски таблички MT
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во Жилинскиот регион
Местоположба во Жилинскиот регион
Местоположба во Жилинскиот регион
На Ризницата: Мартин
Martin
Статистики: MOŠ/MIS
Портал: www.martin.sk

НаселениеУреди

Мартин во 2009 имал население од околу 58000 жители. Според пописот од 2001 година 94.9% од населението биле Словаци, 1.6% Чеси, 0.5% Роми, и 0.2% Унгарци. 44.1% биле Католици, 31.2% се изјасниле без религија и 17.2% лутеранци.

Збратимени градовиУреди

НаводиУреди

  1. „Kalisz Official Website - Twin Towns“.     (in English and Polish) © 2005-2008 Urząd Miejski Kalisz. Архивирано од изворникот на 2011-09-25. Посетено на 2008-11-29.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди