Хогевен

град и општина во Холандија

Хогевен [ˌɦoːɣəˈveːn]  ( слушни) (Dutch Low Saxon: 'т Огевеине или 'т Овеине) е општина и град во североисточна Холандија.

Хогевен
Општина
Поранешната куќа на судот
Поранешната куќа на судот
Знаме на ХогевенГрб на Хогевен
Highlighted position of Hoogeveen in a municipal map of Drenthe
Локација во Покраината Дренте
ЗемјаХоландија
ПокраинаДренте
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникКарел Лохаус (ПВДА)
Површина[2]
 • Вкупна129,25 км2 (4,990 ми2)
 • Земјишна127,67 км2 (4,929 ми2)
 • Вода1,58 км2 (61 ми2)
Надм. вис.[3]&1000000000000001200000012 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно55.334
 • Густина433/км2 (1,120/ми2)
ДемонимHoogevener
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.Parts of 7900 range
Повик. бр.0524, 0528
Мреж. местоhoogeveen.nl

Населени местаУреди

Елим, Фаутенбург, Хогевен и Нордсхесхут, кои сè уште имаат канали кои се користат за да бидат во текот на градот .

ХогевенУреди

 
Градското собрание

Една стара карта на областа наречена Локус десерта Аткуе об Мултос Палудес Инвиа , го прикажува Хогевен како напуштено и непроодно место на многу мочуришта. Хогевен е основан во 1636 година од страна на Питер Јостенс Вармонт и Јохан ван дер Меер.

Неговиот грб, му бил доделен на 10 ноември 1819 година, и е бел, со еден куп на тресет покриен со слама во центарот и кошница на секоја страна, што претставуваат првите две големи индустрии во градот.

 
Колиби и Zvartshap на патот помеѓу Hogeven и Песе, насликани од Ван Гог во 1883 година

Винсент ван Гог ја посетил областа во 1883 година.[5]

Во втората половина од 1960 година, Хогевен е најбрзо растечки град во Холандија. Нејзиниот брз раст во текот на тој период доведе од страна на градскиот совет да ги пополни поголемиот дел од каналите во градот, односно каналите ископани во раните денови на областа, кога тоа било главниот извор на тресет.

Пристап до градот е обезбеден од страна на A28 ( Утрехт - Гронинген) автопат, Н / A37 (Хогевен - Германија), и западните градови - Гронинген со железнички линии.

Тогаш бил препознаен најстариот човек во светот, Хендрајке ван Андел-Схипер, која живеела во Хогевен до својата смрт до август 2005 година.

Хогевен исто така има мал аеродром Хогевен, кој привлекува туризам. Од 1997 година, Хогевен е домаќин на турнирот за сирење.

СообраќајУреди

Железничка станица Хогевен

Меѓународни релацииУреди

Збратимени градови — Сестрински градовиУреди

Хогевен е збратимен со:

НаводиУреди

БелешкиУреди

  1. „Members of the board of mayor and aldermen“ (холандски). Gemeente Hoogeveen. Архивирано од изворникот на 2013-01-05. Посетено на 7 October 2013.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis http://www.ahn.nl/postcodetool. Посетено на 7 October 2013. Отсутно или празно |title= (help)
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.
  5. Dead link to The New Yorker

БиблиографиjaУреди

  • Dijk, Wout J., & van der Sluis, Meent W.: De Drentse tijd van Vincent van Gogh, Boon uitgeverij, Groningen 2001 ISBN 90-75913-18-4

Надворешни врскиУреди