Македонска ракометна Супер лига (мажи) 2004/05

Македонската ракометна Супер Лига 2004/05 - 13. издание на Македонската Супер Лига. Во оваа сезона првак бил Пелистер Кометал.[1]

Супер Лига 2004/05
Лига Македонска Супер Лига
Спорт ракомет
2004/05
Сезонски прваци Пелистер Кометал
  вицепрваци Металург
Сезони на Супер лига

← 2003/04

2005/06 →

Разигрување уреди

Полуфинале уреди

мај 2005
СЕЛВ
Пелистер Кометал v Вардар ПРО
[2]

Пелистер Кометал ја освоил серијата, 2-1

мај 2005
СЕЛВ
Металург v Младост
[2]

Металург ја освоил серијата

Трето место уреди

16 мај 2005 Младост 36 – 31 Вардар ПРО Спортска сала Млаз, Богданци
Гледачи: 800
Судии: Куртовиќ, Георгиев
Банцаклиски, Турченко 7 [3] Лашковски, Стојановиќ 8

Младост води во серијата, 1-0

18 мај 2005[4]
17:30 СЕЛВ
Вардар ПРО Младост СРЦ Кале, Скопје

Израмнета серијата, 1-1

мај 2005 Младост Вардар ПРО Спортска сала Млаз, Богданци

Финале уреди

16 мај 2005 Пелистер Кометал 37 – 29 Металург Спортска сала Младост, Битола
Гледачи: 3,500
Судии: Марјан Начевски, Драган Начевски
П. Манасков 14 [3] Кузмановски 9

Пелистер Кометал води во серијата, 1-0

18 мај 2005[4]
18:00 СЕЛВ
Металург 38 – 31 Пелистер Кометал Спортска сала Автокоманда, Скопје
Г. Димитровски 9 (19 - 18)
[5]

Израмнета серијата, 1-1

21 мај 2005
17:15 СЕЛВ
Пелистер Кометал 33 – 28 Металург Спортска сала Младост, Битола
[1][2]

Пелистер Кометал ја освоил серијата, 2-1

Победник на Супер лигата 2004/05
Пелистер Кометал
6. титула

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Пелистер Кометал е новиот ракометен шампион на Македонија“. А1 на time.mk преку web.archive.org. 21 мај 2005. Архивирано од изворникот на 2019-12-21. Посетено на 21 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. 2,0 2,1 2,2 „Вардар и Металург го „положија оружјето" - како се славеше последниот трофеј на Пелистер“. gol.mk преку web.archive.org. 10 јуни 220. Архивирано од изворникот на 2020-06-16. Посетено на 26 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. 3,0 3,1 „Пелистер К. поведе во финалето“. Дневник на time.mk преку web.archive.org. 17 мај 2005. Архивирано од изворникот на 2019-12-21. Посетено на 21 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  4. 4,0 4,1 „Пелистер пред двојна круна?“. Време на time.mk преку web.archive.org. 18 мај 2005. Архивирано од изворникот на 2019-12-21. Посетено на 21 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  5. „Битолчани ја сакаат титулата дома“. Време на time.mk преку web.archive.org. 20 мај 2005. Архивирано од изворникот на 2019-12-21. Посетено на 21 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски уреди