Македонска ракометна Супер лига (мажи) 2005/06

Македонската ракометна Супер Лига 2005/06 - 14. издание на Македонската Супер Лига. Во оваа сезона првак бил Металург.[1]

Супер Лига 2005/06
Лига Македонска Супер Лига
Спорт Ракомет
2005/06
Сезонски шампиони Металург
  вице-прваци Вардар ПРО
Супер лига сезони

← 2004/05

2006/07 →

ФиналеУреди

мај 2006 Металург 27 – 26 Вардар ПРО Спортска сала Автокоманда, Скопје
Чоровиќ 9 [2] Добрковиќ 5

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Достигнувања (трофеи)“. rkmetalurg.mk преку web.archive.org. Посетено на 30 декември 2019.
  2. „Како Металург со инфаркт-гол ја освои првата титула против Вардар и Вујо“. gol.mk преку web.archive.org. 2 јуни 2020. Посетено на 3 јуни 2020.

Надворешни врскиУреди