Пепи Манасков (Титов Велес, 19 август 1964[1]) е поранешен македонски ракометар, член на македонската ракометна репрезентација кој поради своите врвни квалитети и популарност е сметан за легенда на македонскиот ракомет со што е прогласен и за најдобар македонски ракометар на XX век.

Пепи Манасков
Лични податоци
Роден(а) 19 август 1964(1964-08-19)(59 г.)
Титов Велес, СР Македонија, СФРЈ
Спорт Ракомет
Висина  м
Позиција лев бек
Клупски податоци
Тековен клуб РК Куманово (тренер)
Сениорски клубови
Борец, Пелистер, Вардар Македонија

Роден е во Велес каде што во 1977 година ја започнал својата кариера во РК Борец[2]. Во текот на својата богата спортска кариера играл во македонските клубови „Пелистер“ (со кого играл во финалето на купот на СФРЈ во 1986) и „Вардар Ватростална“. Имал и богата интернационална кариера во странство во клубовите „Кретеј“ од Франција, „Хамелн“ од Германија, „Филипос“ од Грција и „Пивоварна Лашко“ од Словенија. Настапувал за репрезентацијата на СФРЈ, а со репрезентацијата на Македонија учествувал на ЕП 1998 во Италија и СП 1999 во Египет. За националната репрезентација на Македонија одиграл 84 натпревари во кои постигнал 264 голови.

По завршувањето на својата 29-годишна играчка кариера во 2006 година, тој се обидол како тренер во повеќе наврати во Борец и Металург, а бил тренер на РК Куманово. Тој е женет и татко на 2 сина, Дејан и Мартин, кои исто така се играле ракомет во редовите на Металург. Тој бил сопственик на кафулето „Единаесетка“ во Велес.

Наводи

уреди
  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-01-22. Посетено на 2011-09-02.
  2. http://star.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=27140[мртва врска]