Куп на Македонија во ракомет 2005 (мажи)

Купот на Македонија 2005 - 13. издание на Македонскиот ракометен куп. Турнирот бил одржан во Спортската сала Куманово во Куманово, од 22 до 24 април 2005 година.[1] Купот бил освоен од Пелистер Кометал по петти пат.[2]

2005 Куп на Македонија
Податоци за турнирот
Домаќини Македонија
Датуми22 – 24 април
Екипи4
ОдржувалиштаСпортска сала Куманово (во Куманово градови-домаќини)
Конечен исход
ПрвакПелистер Кометал (5. титула)
ВторопласиранМеталург
Статистикa за турнирот
Натпревари3

Место на одржување

уреди
Куманово
Спортска сала Куманово
Капацитет: 4,150

Завршен турнир

уреди

Полуфинале

уреди
22 април 2005
16:30 СЕЛВ
ВВ Тиквеш 21–28 Металург Спортска сала Куманово, Куманово
Гледачи: 300
Судии: Ацев, Металари (МКД)
Димитровски 7 (11–12) Зубиќ 9
[3]
22 април 2005
18:15 СЕЛВ
Пелистер Кометал 28–28 (2–1 пен) Вардар Спортска сала Куманово, Куманово
Гледачи: 1000
Судии: Камишевски, Николовски (МКД)
Манасков 11 (17–16) Стојановиќ 8
[3]

Финале

уреди
24 април 2005
17:15 СЕЛВ
Пелистер Кометал 28–25 Металург Спортска сала Куманово, Куманово
Гледачи: 1500
Судии: Д. Начевски, М. Начевски (МКД)
Манасков 10 (14–11) три играчи 6
[2]

Индивидуални награди

уреди


Победник во Купот на Македонија 2005
Пелистер Кометал
5. титула

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Пелистер Кометал фаворит во завршницата на Купот“. Дневник на time.mk преку web.archive.org. 22 април 2005. Архивирано од изворникот на 2019-12-21. Посетено на 21 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. 2,0 2,1 „Пелистер и Кометал Ѓ.П. се освојувачи на трофеите во националните купови“. А1 на time.mk преку web.archive.org. 24 април 2005. Архивирано од изворникот на 2019-12-21. Посетено на 21 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. 3,0 3,1 „Диви го однесе Пелистер во финалето“. Вест на time.mk преку web.archive.org. 25 април 2005. Архивирано од изворникот на 2023-05-14. Посетено на 14 мај 2023.

Надворешни врски

уреди