Лори (ерм. Լոռի) е покраина во Ерменија. Се наоѓа на северот од земјата и се гранмичи со Грузија. Главен град е Ванаѕор, а додека градот Степанаван е втор град по големина. Додека градовите Хахпат и Санахин се заштотени од УНЕСКО, како светско културно наследство.

Лори
Լոռի
Местоположба
Map of Лори in Armenia
Информации
Главен град Ванаѕор
Губернатор Andrey Ghukasyan
Површина
Вкупна
 - Вода (%) 
Ранг 3та
3,789 km²
Незначително
Население
 - Вкупно (2002)
 - Густина
Ранг 4та
253,351
66.8/km²
Кодови
 - Поштенски код
 - ISO 3166-2
 - FIPS 10-4

1701-2117
AM.LO
AM06
Портал lori.gov.am

Лори е родно место на повеќе познати ерменци како музичарот Харутјун Сајатјан (попознат како Сајат-Нова), поетот Хованес Tуманјан, советскиот конструктор на авиони Артјом Микојан, и советскиот државник Анастас Микојан.

Регионот беше погоден од катастрофален земјотрес во 1988 година.

Лори граничи со:

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди