Котајк или Koтаик (ерм. -Կոտայք) е покраина во Ерменија. Се наоѓа во центарот на земјата. Флавен град е Раздан. Познат е во светот по истоименото пиво. Тука се наоѓа и манастирот Гегард.

Котајк
Կոտայք
Местоположба
Map of Котајк in Armenia
Информации
Главен град Раздан
Губернатор Romanos Petrosyan
Површина
Вкупна
 - Вода (%) 
Ранг 8ма
2,089 km²
Неглигибле
Население
 - Вкупно (2002)
 - Густина
Ранг 6та
241,337
114.9/km²
Кодови
 - Поштенски код
 - ISO 3166-2
 - FIPS 10-4

2201-2506
AM.KT
AM05
Портал kotayk.gov.am

Областа е позната и како најпосетено туристичко место, особено градовите Гарни и Гегарт, зимскиот центар Цахкаѕор, каде советско-ерменскиот психолог Леон Орбели беше роден.

Котајк е едиствената ерменска област која нема надворешни граници. А се граничи со:

На југозапад, помеѓу границите на Арарат и Арагацотн, Котајк се граничи и со Ереван.

Надворешни врски

уреди

Поврзано

уреди