Административна поделба на Ерменија

(Пренасочено од Покраини во Ерменија)

Ерменија е поделена на 11 административни единици, од кои 10 се покраини (մարզեր марзер, еднина: մարզ марз) и Ереван, кој има посебен статус како главен град на земјата.

Секоја покраина има свој управник (марзпет) назначен од владата. На чело на Ереван стои градоначалникот, кој е назначен од претседателот.

Покраините понатаму се делат на општини.

Покраини уреди

Следува список на покраините со бројот на населението, површината која ја зафаќаат и густината на населеност.[1]. Во површината на покраината Гехаркуник е вброено и езерото Севан.

Покраина Население
(2011)
% Површина
(км2)
Густина
(жит./км2)
Градски
општини
Селски
општини
Админ. центар
Арагацотн 132.925 4,4% 2.756 48 3 111 Аштарак
Арарат 260.367 8.6% 2.090 125 4 93 Арташат
Армавир 265.770 8,8% 1.242 214 3 94 Армавир
Вајоц Ѕор 52.324 1,7% 2.308 23 3 41 Ехегнаѕор
Гехаркуник 235.075 7,8% 5.349 44 5 87 Гавар
Ереван 1.060.138 35,1% 223 4.754 1
Котајк 254.397 8,4% 2.086 122 7 60 Храздан
Лори 235.537 7,8% 3.799 62 8 105 Ванаѕор
Сјуник 141.771 4,7% 4.506 32 7 102 Капан
Тавуш 128.609 4,3% 2.704 48 5 57 Иџеван
Ширак 251.941 8,3% 2.680 94 3 116 Ѓумри

Општини уреди

Секоја покраина е составена од општини. Секоја општина има своја самоуправа и опфаќа едно или повеќе населени места, кои можат да бидат градски или селски. Во 2007 г. Ерменија имала 915 општини, од кои 49 градски и 866 селски. Статус на општина има и главниот град Ереван.[2] Покрај тоа, Ереван е поделен и на полуавтономни реони.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Покраини: површина, население и густина — Национална статистичка служба на Ерменија
  2. „Органи на покраинската управа“. Влада на Република Ерменија. Архивирано од изворникот 2008-04-20. Посетено на 2008-09-11.

Надворешни врски уреди