Лисиче (Велешко)

село во Општина Чашка
За други значења на поимот Лисиче видете на појаснителната страница

Лисиче — село во Општина Чашка, во околината на градот Велес.

Лисиче
Лисиче во рамките на Македонија
Лисиче
Местоположба на Лисиче во Македонија
Лисиче на карта

Карта

Координати 41°40′32″N 21°36′30″E / 41.67556° СГШ; 21.60833° ИГД / 41.67556; 21.60833
Регион  Вардарски
Општина Чашка
Население 128 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 29038
Лисиче на општинската карта

Атарот на Лисиче во рамките на општината

Географија и местоположба

уреди

Историја

уреди

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, селото имало 400 Македонци.[2]

Стопанство

уреди

Население

уреди
Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948430—    
1953455+5.8%
1961460+1.1%
1971366−20.4%
1981329−10.1%
ГодинаНас.±%
1991219−33.4%
1994205−6.4%
2002159−22.4%
2021128−19.5%

Во 2002 година во селото имало 159 жители.

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 128 жители, од кои 126 Македонци и 2 Албанци.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 595 616 430 455 460 366 329 219 205 159 128
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[3]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[4]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[5]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]

Родови

уреди

Лисиче е македонско село.

Според истражувањата од 1966/67 година, родови во селото се

 • Киковци (14 к.), Јанаќијовци (6 к.), Андеевци (6 к.), Ончевци (6 к.), Смиљановци (3 к.), Мојинчевци (4 к.), Бадниковци (3 к.), Јанчевци (3 к.), Богоевци (2 к.), Чулумаровци (2 к.), Кечановци (9 к.), Жежовци (5 к.) и Мечкалевци (1 к.) сите наведени родови се староседелски.
 • Поповци (4 к.) доселени се во XIX век. Доселени се од некое село во околината на Корча во Албанија.
 • Изворковци (4 к.) доселени се од селото Извор. Го знаат следното родословие: Пано (жив на 80 г. во 1966/67 година) Диме-Андон-Дане.
 • Маџировци (5 к.) доселени се од селото Бусилци.
 • Танушовци (2 к.) доселени се од селото Еловец. Таму припаѓале на родот Шоповци, доселен однекаде.
 • Маневци (1 к.) доселени се, но не знаат од каде.[7]

Општествени установи

уреди
Верски објекти

Самоуправа и политика

уреди

Избирачко место

уреди

Во селото постои избирачкото место бр. 2229 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на селски дом.[8]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 112 гласачи.[9]

Културни и природни знаменитости

уреди
Археолошки наоѓалишта
 • Иваница — населба од доцноантичко време

Редовни настани

уреди

Личности

уреди

Култура и спорт

уреди

Иселеништво

уреди

После Втората светска војна се иселиле во Скопје (40 семејства) и во Велес (8 семејства).[7]

Наводи

уреди
 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 3. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 4. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 5. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 6. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 7. 7,0 7,1 Трифуноски, Јован. Област Бабуне и Тополке. Скопје.
 8. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 9. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски

уреди