Леонќин

село во Мазовското војводство, Полска

Леонќин (полски: Leoncin) — село и административно седиште на истоимената општина во Новодвурскиот Округ на Мазовското Војводство, средна Полска.

Леонќин
Leoncin
Црква на св. Марина во Леонцин
Црква на св. Марина во Леонцин
Леонќин is located in Полска
Леонќин
Леонќин
Координати: 52°23′45″N 20°32′20″E / 52.39583° СГШ; 20.53889° ИГД / 52.39583; 20.53889
ЗемјаПолска Полска
ВојводствоМазовско
ОкругНоводвурски
ОпштинаЛеонќин
Население (2011)
 • Вкупно563
Час. појасCET (UTC+1)
Повик. бр.+48 22

Знаменитости

уреди

Во Леонќин се наоѓа црква посветена на Света Марина.

Наводи

уреди