Нови Сецимин (полски: Nowy Secymin) — село во општината Леонќин во Новодвурскиот Округ на Мазовското Војводство, средна Полска.

Нови Сецимин
Nowy Secymin
Историска црква во Нови Сецимин
Историска црква во Нови Сецимин
Нови Сецимин is located in Полска
Нови Сецимин
Нови Сецимин
Координати: 52°23′04″N 20°25′23″E / 52.38444° СГШ; 20.42306° ИГД / 52.38444; 20.42306
ДржаваПолска Полска
ВојводствоМазовско
ОкругНоводвурски
ОпштинаЛеонќин
Население (2011)
 • Вкупно129[1]
Час. појасCET (UTC+1)
Повик. бр.+48 22

Наводи

уреди