Леонид Леонов

Леонид Максимович Леонов (руски: Леонид Максимович Леонов) - 31 мај 1899 — 8 август 1994, бил руски романсиер и драматург. Неговите дела се споредуваат со длабоките психолошки проблесоци кај Достоевски[1].

Леонид Леонов
Leonid Leonov.jpg
Фотографија од 1934
ИмеЛеонид Максимович Леонов
Роден/аЛеонид максимовиќ Леонов
31 мај 1899(1899-05-31)
Москва, Русија
Починат/а8 август 1994(1994-08-08) (возр. 95)
Москва, Русија
ЖанрФикција, драма
Сопруг/аоженет со Татајана Сабашникова 1926
Деца2

ЖивотописУреди

Неговиот татко, Максим Леонов бил поет. Се оженил со ќерка на трговец од Москва. За време на неговиот долг живот, тој напишал неколку романи, во подолг временски период[2].

Тој исто така создал и драмски писател.

Пишувал и мемоари.

Главните теми во неговите дела се драматичните судири меѓу буржоаскиот и социјалниот морал и психологијата, промените во свеста на руската интелигенција, херојството на рускиот народ за време на Големата патриотска војна[3].

ТворештвоУреди

  • „Јазовци“ - роман - 1924
  • „Соч“ - роман - 1930
  • „Скутаревски“ - роман - 1932
  • „Руската шума“ - роман - 1953
  • „Евгенија Ивановна“ - повест - 1964
  • „Обичен човек“ - драма - 1941
  • „Инвазија“ - драма - 1942
  • „Златната кочија“ - драма - 1946
  • „Пирамида“ - роман - 1994

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди