Леестен (Тириншка Шума)

Леестен (германски: Lehesten) — мал град во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Градот се наоѓа во Тириншката Шума, 20 километри југоисточно од окружниот град Залфелд.

Леестен (Тириншка Шума)

Lehesten

Градското собрание
Градското собрание
Грб на Леестен (Тириншка Шума)
Леестен (Тириншка Шума) во рамките на Германија
Леестен (Тириншка Шума)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Општ. заед. Шифергебирге
Градски единици 3
Градоначалник Рене Бредов (Граѓанска иницијатива Леестен)
Основни податоци
Површина 35,94 км2
Надм. височина 640 м
Население 1.643 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 07349
Повик. бр. 036653
Портал www.lehesten.de
Местоположба на градот Леестен (Тириншка Шума) во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Координати 50°28′32″N 11°26′53″E / 50.47556° СГШ; 11.44806° ИГД / 50.47556; 11.44806Координати: 50°28′32″N 11°26′53″E / 50.47556° СГШ; 11.44806° ИГД / 50.47556; 11.44806

Леестен поседува недопрена и затворена градска целина со куќи обложени со шкрилци.

ГеографијаУреди

Леестен се наоѓа во југоисточниот дел на Тириншката Шума, на Тириншките Шкрилни Планини.

Соседни општиниУреди

Градот се граничи на запад со Лудвигсштат, на југ со Тојшниц, Рајхенбах и Чирн, на исток со Вурцбах и на север со Пробсцела.

Градски единициУреди

Кон градот Леестен припаѓаат следниве места:

  • Бренерсгрин
  • Ретерсдорф
  • Шмидебах со населбата Беренштајн

ПолитикаУреди

Градски советУреди

Градскиот совет на градот Леестен се состои од 12 членови. Според последните општински избори на 26 мај 2019 година биле добиени следниве резултати:[2]

Партија / Листа Места Удел
Биргерна (BN) 5 46,0 %
Граѓанска иницијатива Леестен (BI) 4 30,1 %
Алтернатива за Германија (AfD) 1 11,5 %
Социјалдемократска партија на Германија (SPD) 1 06,5 %
Слободни гласачи 1 05,9 %

ГрадоначалникУреди

Градоначалник на градот е Рене Бредов, кој бил избран на 31 јануари 2016 година.

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
  2. Thüringer Landesamt für Statistik. „Wahlen in Thüringen, Gemeinderatswahl 2019 in Thüringen, Stadt Schwarzatal“. Посетено на 2019-08-21.

Надворешни врскиУреди