Куруна (грчки: Κουρούνα) — раселено село во Грција, општина Гребен, област Западна Македонија.

Куруна
Κουρούνα
Куруна is located in Грција
Куруна
Куруна
Местоположба во областа
Куруна во рамките на Гребен (општина)
Куруна
Местоположба на Куруна во Општина Гребен и областа Западна Македонија
Координати: 40°5′N 21°8′E / 40.083° СГШ; 21.133° ИГД / 40.083; 21.133Координати: 40°5′N 21°8′E / 40.083° СГШ; 21.133° ИГД / 40.083; 21.133
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребен
ОпштинаГребен
Општ. единицаФилипишта
Надм. вис.&100000000000014650000001,465 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно0
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија уреди

Западно од Гребен и помалку од два километра северозападно од Филипишта постои мала населба во изградба. За првпат е регистрирана во пописите од 1971, 1981 и 1991 година, но без жители.[2]

Пописи уреди

  • 1971 - 0 жители
  • 1981 - 0 жители
  • 1991 - 0 жители

Извори уреди

  • Христов Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. Скопје.

Наводи уреди

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Христов Симовски 1998, стр. 120.