Куркумин

хемиско соединение

Куркумин или диферулоил-метан — главeн пигмент на куркумата (Curcuma longa), исто така наречен индиски шафран. Тоа е полифенолен пигмент (куркумоид) кој дава жолта боја (тоа е прехранбената боја E100(i)).

Куркумин
Skeletal formula
Енолски облик
Skeletal formula
Кетоски облик
Ball-and-stick model
Ball-and-stick model
Назнаки
458-37-7 Ок
ChEBI CHEBI:3962 Ок
ChEMBL ChEMBL116438 Н
ChemSpider 839564 Ок
7000
3Д-модел (Jmol) Слика
KEGG C10443
PubChem 969516
UNII IT942ZTH98 Ок
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Изглед Светло жолтопортокалов прашок
Точка на топење
Дополнителни податоци
 Ок(што е ова?)  (провери)
Освен ако не е поинаку укажано, податоците се однесуваат на материјалите во нивната стандардна состојба (25 °C, 100 kPa)
Наводи

Хемија

уреди

Куркуминот е пигмент растворлив во масло и етанол. Тој е исклучително стабилен на топлина и општо може да се користи во производи со различен степен на киселост. Тој е чувствителен на сулфур диоксид на нивоа над 100 ppm и е нестабилен кога е изложен на светлина.

Примена

уреди

Боја

уреди

Прехрана

уреди

Куркуминот во прехраната се применува во подготовка на сладолед, шербети, млечни производи, суви мешавини и одредени видови кондиторски производи. Многу поевтин со помал вкус од шафранот, главно се користи како боја: тоа е бојата за храна E100 - поточно, E100(i), E100(ii) што одговара на куркумата.

Козметика

уреди

Во козметиката и фармацевтските производи, куркуминот понекогаш се преименува во CI 75300.

Медицина

уреди

Ин витро, куркумин покажува интерферентни својства што може да доведат до грешки при толкувањето на резултатите[1][2].

Некои студии[3][4] спроведени со куркумин сугерираат дека тој помага да се инхибира клеточната пролиферација и ангиогенезата во различни фази во развојот на различни видови на рак. Исто така, има силни антиоксидантни, антиинфламаторни и имуно-модулациски својства[5] [6]. Тој би ја инхибирал цикло-оксигеназата 2, како и факторот на транскрипција NF Kappa B вклучен во воспалителните процеси[7]. Бидејќи куркуминот е целосно нерастворлив во вода, не може да се користи како инфузија.

Сепак, иако куркуминот е тестиран во бројни студии, според Моња Бејкер, тој нема никакви докажани медицински својства[2]. Според мета-анализа од 2017 година на 120 студии, куркуминот не покажал ефикасност во ниту едно клиничко испитување, што ги навело авторите да заклучат дека куркуминот е нестабилно соединение, на кое му недостасува биорасположливост и дека затоа тој не е патот што води до некоја цел[1].

Сите анализирини испитувања што биле направени врз луѓе со куркумин покажале дека кога се користи сам, куркуминот многу брзо се елиминира од телото. Пиперинот (присутен во црниот пипер) може да ги инхибира патиштата на елиминација на куркуминот и на тој начин да ја умножи неговата биорасположливост со фактор 20. Екстрактите од куркума високо концентрирани во куркуминот затоа понекогаш се комбинираат со пиперин за да се подобри биорасположливоста на куркуминот и се нудат како додаток на храна за да придонесат за општа заштита на клетките или во физиолошки ситуации на непријатност во зглобовите.

Комбинација од 3 g куркумин и пиперин е еднаква на консумација од 1 од 10 кг куркума дневно и ги зголемува нивоата на куркумин во крвта до ниво што ја оштетува ДНК клеточната линија на ракот (HepG2) во ин витро анализите, потенцијално играјќи двојна улога и позитивна (самоуништување на клетките на ракот) и негативна (канцероген/оксиданс) во овие многу високи дози[8][9][10].

Меѓутоа, во 2012 година, студиите за куркумин што ги спровел професорот Барат Агарвал, претходно истражувач во Центарот за рак Андерсон, биле оценети како измамнички и отстранети од издавачот[11].

Во клиничкото испитување против рак на дебелото црево, куркуминот во комбинација со стандардниот третман (фолинска киселина/5-флуороурацил/оксалиплатин) го зголемил просечниот животен век за 2,5[12].

Куркуминот е проучуван за многу здравствени проблеми[13].

Заштита од радијација

уреди

Студија од 2017 година покажува дека липозомите обложени со куркумин имаат радиозаштитна активност на човечките крвни клетки[14].

Токсичност

уреди

Во 2004 година, JECFA, комисија од стручњаци кои работат на додатоци во храната во соработка со СЗО, определила прифатлив дневен внес на куркумин од 0 до 3 mg/kg телесна тежина на ден.

EFSA (European Food Safety Authority) споменува „дека внесот на куркумин во нормалната исхрана би бил помал од 7% од прифатливиот дневен внес“[15].

ANSES утврдил дека поради ризикот од хепатитис, дозата на куркумин обезбедена од додатоците во исхраната мора да остане под 153 мг на ден за возрасен со тежина 60 кг.[16]

Наводи

уреди
 1. 1,0 1,1 Nelson, K. M.; Dahlin, J. L.; Bisson, J.; Graham, J. (2017). „The Essential Medicinal Chemistry of Curcumin: Miniperspective“. Journal of Medicinal Chemistry (англиски). 60 (5): 1620–1637. doi:10.1021/acs.jmedchem.6b00975. PMC 5346970. PMID 28074653.
 2. 2,0 2,1 Baker, Monya (9 janvier 2017). „Deceptive curcumin offers cautionary tale for chemists“. Nature (англиски). 541 (7636): 144–145. doi:10.1038/541144a. PMID 28079090. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 3. Potential Therapeutic Effects of Curcumin, the Anti-inflammatory Agent, Against Neurodegenerative, Cardiovascular, Pulmonary, Metabolic, Autoimmune and Neoplastic Diseases
 4. „Mélisande BERNARD, Rémi COUDERC, Luc CYNOBER. LES ALIMENTS TRADITIONNELS : REMÈDES DE BONNE FEMME OU PHARMACOPÉE DU e SIÈCLE - L'EXEMPLE DE LA CURCUMINE, Cahiers de Nutrition et de Diététique Vol 40, [[:Предлошка:Numéro avec majuscule]] - décembre 2005, [[Image:Nuvola apps ksig horizonta.png|30px|link=|alt=Ouvrage utilisé pour la rédaction de l'article]]; Doi : CND-12-2005-40-6-0007-9960-101019-20050852“. Архивирано од изворникот на 2017-03-28. Посетено на 2023-07-19. URL–wikilink conflict (help)
 5. Curcumin treatment prevents increased proteasome and apoptosome activities in rat skeletal muscle during reloading and improves subsequent recovery, The Journal of nutritional biochemistry 23(3):245-51 · April 2011
 6. (англиски) Tests effectués sur la cucurmine.
 7. LES ALIMENTS TRADITIONNELS: l'exemple de la curcumine
 8. „Who Shouldn't Consume Curcumin or Turmeric? | NutritionFacts.org“ (англиски). Посетено на 2018-04-01.
 9. Nelson, Kathryn M.; Dahlin, Jayme L.; Bisson, Jonathan; Graham, James (2017-03-09). „The Essential Medicinal Chemistry of Curcumin“. Journal of Medicinal Chemistry. 60 (5): 1620–1637. doi:10.1021/acs.jmedchem.6b00975. ISSN 0022-2623. PMC 5346970. PMID 28074653. Посетено на 2018-04-01. line feed character во |first= во положба 8 (help); line feed character во |title= во положба 24 (help)CS1-одржување: PMC-формат (link)
 10. Cao, Jun; Jia, Li; Zhou, Hui-Min; Liu, Yong (June 2006). „Mitochondrial and nuclear DNA damage induced by curcumin in human hepatoma G2 cells“. Toxicological Sciences: An Official Journal of the Society of Toxicology. 91 (2): 476–483. doi:10.1093/toxsci/kfj153. ISSN 1096-6080. PMID 16537656. Посетено на 2018-04-01.
 11. Ackerman, T. (29 février 2012). „M.D. Anderson professor under fraud probe“ (англиски). Houston Chronicle. Посетено на 8 mars 2016. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 12. Howells, Lynne M.; Iwuji, Chinenye O. O.; Irving, Glen R. B.; Barber, Shaun (2019-07-01). „Curcumin Combined with FOLFOX Chemotherapy Is Safe and Tolerable in Patients with Metastatic Colorectal Cancer in a Randomized Phase IIa Trial“. The Journal of Nutrition. 149 (7): 1133–1139. doi:10.1093/jn/nxz029. ISSN 1541-6100. PMC 6602900. PMID 31132111. Посетено на 2023-01-05.
 13. „Curcumin“ (англиски). 2014-04-28. Посетено на 2023-01-05.
 14. "Radioprotective activity of curcumin-encapsulated liposomes against genotoxicity caused by Gamma Cobalt-60 irradiation in human blood cells"
 15. „Scientific Opinion on the re-evaluation of curcumin (E 100) as a food additive | EFSA“ (англиски). Посетено на 2023-03-11.
 16. „Des effets indésirables liés à la consommation de compléments alimentaires contenant du curcuma“. 27/06/2022. Посетено на 11 mars 2023. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)