Рак на дебелото црево

вид заболување

Рак на дебелото црево или колоректален канцер претставува рак кој се јавува на дебелото црево и ректумот како негов завршеток. Знаци и симптоми вклучуват крв во столицата, промени во перисталтиката, губиток на тежина, и постојано чувство на замор.

Рак на дебелото црево
СпецијалностОнкологија

Повеќето случаи на овој вид рак се јавуваат поради возраста и животните навики, а мал дел поради генетската склоност.[1][2] Некои ризични фактори вклучуваат исхраната, прекумерната тежина, пушењето и малата физичка активност.[1][2]

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 World Cancer Report 2014. World Health Organization. 2014. стр. Chapter 5.5. ISBN 9283204298.
  2. 2,0 2,1 „Colorectal Cancer Prevention (PDQ®)“. National Cancer Institute. 27 февруари 2014. Архивирано од изворникот на 5 јули 2014. Посетено на 29 јуни 2014.

Надворешни врски

уреди
Класификација
П · Р · П
Надворешни извори