ФИФА Куп на конфедерации 2009

(Пренасочено од Куп на конфедерации 2009)


2009 ФИФА Куп на Конфедерации беше 8. Куп на конфедерации, кој се одржа во Јужна Африка од 14 до 28 јуни, како претходник на 2010 ФИФА Светско Првенство. Ждрепка беше одржана на 22 ноември 2008 во Сандтон Спогодбениот Центар во Јоханесбург. Отворачкиот натпревар беше одржан на Кока Кола Паркот во Јоханесбург. Турнирот беше освоен од Бразил кој ја одбрани титулата од 2005, победувајќи го САД со 3-2 во фианлето.

ФИФА Куп на конфедерации 2009
2009 ФИФА Куп на Конфедерации
ФИФА Куп на конфедерации 2009
Општо за првенството
Домаќин(и) Јужна Африка ЈАР
      градови 4
      стадиони 4
Период на одржување 14 - 28 јуни
Број на учесници 8 (од 6 конфедерации)
Распределба на медалите
Gold medal.svg Шампион  Бразил
Silver medal.svg Второ место  САД
Bronze medal.svg Трето место  Шпанија
Четврто место  ЈАР
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 16
Дадено голови 44  (2.75 по натпревар)
Најдобар стрелец Бразил Луис Фабиано (5 гола)
Најдобар играч Бразил Кака
Најдобар млад играч {{{млад}}}

УчеснициУреди

Тим Квалификации Учество
  Јужна Африка Домаќини 2ро
  Италија Победници на 2006 ФИФА Светско Првенство 1во
  САД Победници на КОНКАКАФ Златен Куп 2007 4то
  Бразил Победници на Копа Америка 2007 6то
  Ирак Победнициц на Азискиот Куп 2007 1во
  Египет Победници на Африкансиот Куп на Нации 2008 2ро
  Шпанија Победници на ЕУРО 2008 1во
  Нов Зеланд Победници на Океанскиот Куп на Нации 2007 3то
 
Учесници на 2009 ФИФА Куп на Конфедерации


Ждрепката за турнирот беше одржана на 22 ноември 2008 во Сандтон Спогодбен Центар во Јоханесбург.[1] Секој тим беше претставуван од нивниот учесник на Мис на Светот 2008, освен Ирак, кој беше претставуван од Занг Зилин од Кина . TТимовите беа поделени во два “шешири“:[2]

Тимови од исти конфедерации не беа извлеченми во иста група, затоа претходно Египет беше извлечен во гупата Б. А исто така, Италија иШпанија беа извлечени во различни групи.[3][4][5]

СтадиониУреди

Четири града беа домаќини на 2009 Купот на Конфедерации.[6]

Јоханесбург Преторија Блоемфонтен Рустенбург
Кока-Кола Парк 1 Лофтус Версфелд Стадион Фри Стејт Стадион Ројал Бафокен Стадион
Капацитет: 62,567 Капацитет: 50,000 Капацитет: 48,000 Капацитет: 42,000
  Податотека:South Africa-Bloemfontein-Free State Stadium01.jpg

^ Како стадион „Елис Парк“.

Всушност, Нелсон Мендела Бај Стадион во Порт Елизабет беше одбран како стадион. Но како и да е, на 8 јули 2008, Порт Елизабет откажа да биде домаќин бидејќи стадионот неможеше да биде доправен до крајниот рок на 30 март 2009 .[7] Нелсон Мендела Бај Стадион беше завршен пред Купот на Конфедерации и бше отворен на 7 јуни 2009. тој ќе биде стадион за 2009 Британска и Ирска Лавовски Турнеја на 16 јуни.

Сите овие стадиони ќе биат домаќини на Битанската и Ирската Лавовска Тунеја, која ќе се одржува за време на овој турнир, но се дозволени минимум 9 дена за одмор на теренот, помеѓу рагби мечот и мечот на Купот на Конфедерациите

СудииУреди

Судиите беа избирани на 5 мај.[8] Двајца судииски тимови (предводени од Карлос Батрес и Карлос Амариља) се откажаа поради повреда. Замена од истата конфедерацииа беа судиските тимови на чело со, Бенито Аркхундиа и Пабло Поцо.[9]

; Африка

Азија
Европа

*   Масимо Бусака

Северна Америка, Средна Америка и Карибите
Океанија
Јужна Америка

Фаза по групиУреди

Тај-Брејк критериумУреди

Ранкингот на секо јтим во фазата по групи се одредува според следново:[10]

а) поголем број на бодови добиени од групните натпревари;
б) гол разлика во групните натпревари;
в) поголем број на постигнати голови во групните натпревари.

Ако два или повеќе тимови се еднакви според погорните три критериуми, тогаш ранкингот ќе се опреди според следново:

г) поголем број на бодови освоени во меѓусебнити натпревари;
д) гол разликата во меѓусебните натпревари;
е) поголем број на постигнати години во групните натпревари помеѓу двата тима;
ж) Влечење ждрепка од ФИФА Организзирачкиот Комитет.

Група АУреди

Тим Нат. Поб. Нер. Заг. Дад. При. Раз. Бод.
  Шпанија 3 3 0 0 8 0 +8 9
  ЈАР 3 1 1 1 2 2 0 4
  Ирак 3 0 2 1 0 1 −1 2
  Нов Зеланд 3 0 1 2 0 7 −7 1
14 јуни 2009
ЈАР   0 – 0   Ирак
Нов Зеланд   0 – 5   Шпанија
17 јуни 2009
Шпанија   1 – 0   Ирак
ЈАР   2 – 0   Нов Зеланд
20 јуни 2009
Ирак   0 – 0   Нов Зеланд
Шпанија   2 – 0   Јужна Африка

Група БУреди

Тим Нат. Поб. Нер. Заг. Дад. При. Раз. Бод.
  Бразил 3 3 0 0 10 3 +7 9
  САД 3 1 0 2 4 6 −2 3
  Италија 3 1 0 2 3 5 −2 3
  Египет 3 1 0 2 4 7 −3 3
15 јуни 2009
Бразил   4 – 3   Египет
САД   1 – 3   Италија
18 јуни 2009
САД   0 – 3   Бразил
Египет   1 – 0   Италија
21 јуни 2009
Италија   0 – 3   Бразил
Египет   0 – 3   САД

Елиминациона фазаУреди

  Полуфинале Финале
             
24 јуни - Блоемфонтеин
   Шпанија 0  
   САД 2  
 
29 јуни - Рустенбург
       САД 2
     Бразил 3
 
 
Трето место
25 јуни - Јоханесбург 28 јуни - Јоханесбург
   Бразил 1    Шпанија(про.)  3
   ЈАР 0      ЈАР  2

Полу-финалеУреди

24 јуни 2009
  Шпанија 0—2   САД Фри Стејт Стадион, Блоемфонтеин
Публика:~35.369
Судија: Хорхе Ларионда   Уругвај
Алтидор   27'
Демпси   74'

25 јуни 2009
  Бразил 1—0   ЈАР Кока-Кола Парк, Јоханесбург
Публика:~48.049
Судија: Масимо Бусака   Швајцарија
Дани Алвеш   88'

Натпревар за трето местоУреди

28 јуни 2009
  Шпанија 3—2(про.)   ЈАР Ројал Бафонкен Стадион, Рустенбург
Публика:~31.788
Судија: Метју Бриз   Австралија
Гуиза   88'   89'
Чаби Алонсо   107'
Мпхела   73'   90+3'

ФиналеУреди

28 јуни 2009
  САД 2-3   Бразил Кока Кола Парк, Јоханесбург
Публика:~52.291
Судија: Мартин Хансон   Шведска
Демпси   10'
Донован   27'
Луис Фабиано   46'   74'
Лусио   84'


 Brazil 
Предлошка:Победник на 2009 ФИФА Куп на Конфедерации-big
Трета титула

НаградиУреди

Адидас Златна Топка: Адидас Златна Нараквица: Адидас Златна Топка: ФИФА Фер Плеј Трофеј:
  Луис Фабиано   Тим Хауард   Кака   Бразил
Адидас Сребрена Топка: Адидас Бронзена Топка:
  Луис Фабиано   Клинт Демпси
Адидас Сребрена Копачка: Адидас Бронзена Копачка:
  Фернандо Трорес   Давид Виљ

СтрелциУреди

5 гола
3 гола
2 гола

1 гол
Авто гол

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Quedan listos Grupos de Copa Confederaciones“. Fox Sports. 22 ноември 2008. Архивирано од изворникот на 2009-06-11. Посетено на 2009-06-28.
  2. „Confederations Cup ticket sale opens on 23 ноември“. FIFA.com. 21 ноември 2008.
  3. „SA seeded for Confederations Cup“. BBC Sport. 6 октомври 2008.
  4. „España es el indiscutible favorito“. Fox Sports. 22 ноември 2008. Архивирано од изворникот на 2009-06-11. Посетено на 2009-06-28.
  5. „Italia y Brasil en el mismo Grupo“. Fox Sports. 22 ноември 2008.
  6. „Host Cities“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 9 јули 2008. Посетено на 9 јули 2008.
  7. „Port Elizabeth to wait until 2010“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 9 јули 2008. Посетено на 9 јули 2008.
  8. „FIFA appoints match officials“. FIFA.com. Zürich. 5 мај 2009. Посетено на 26 мај 2009.
  9. „Two referees replaced due to injury“. FIFA.com. Zürich. 5 June 2009. Посетено на 6 June 2009.
  10. „Regulations FIFA Confederations Cup South Africa 2009“ (PDF). FIFA.com. June 2008.

Надворешни врскиУреди