Куп на Македонија во кошарка 1997

Купот на Македонија 1997 - 5. издание на Купот на Македонија во кошарка. Завршниот турнир бил одигран во Спортската сала 25 Мај во Радовиш. Победничкиот пехар, кој бил преоден, бил доделен од страна на дневниот весник „Вечер“ како покровител на турнирот. Во ова издание првак бил МЗТ Аеродром.

Куп на Македонија 1997
Детали за турнирот
ГрадРадовиш
Сала25 Мај
ПрвакМЗТ Аеродром (2. титула)
ВицепрвакТиквеш (1. финале)
1996
1998

Место на одржување уреди

Радовиш
Спортска сала 25 Мај
Капацитет: 1,500

Финале уреди

1997 [1] МЗТ Аеродром 92, Тиквеш 86    Спортска Сала 25 Мај, Радовиш
Четвртини: -, -
Победник во
Купот на Македонија 1997
МЗТ Аеродром 2. титула

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. МТВ 2 (28 март 2020). „RABOTNICKI - ORKA (FINALE KUP NA RM 1998)“. канал Stari Natprevari на Youtube. Посетено на 31 март 2020.

Надворешни врски уреди