Крушевица (Кавадаречко)

село во Општина Росоман


Крушевица — село во Општина Росоман, во областа Тиквеш, во околината на градот Кавадарци.

Крушевица (Неготинско)
Крушевица (Неготинско) is located in Македонија
Крушевица (Неготинско)
Местоположба на Крушевица (Неготинско) во Македонија
Крушевица (Неготинско) на интерактивна карта

Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Росоман
Население 5 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 11025
Надм. вис. 421 м
Крушевица (Неготинско) на општинската карта
Крушевица во Општина Росоман.svg

Атарот на Крушевица (Неготинско) во рамките на општината

Географија и местоположбаУреди

Крушевица — село во општина Росоман. Во областа Тиквеш.

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според пописот од 2002 година селото има околу 5 жители:

РодовиУреди

Според податоците од периодот помеѓу 1914-1924, родови во селото

  • Староседелци: Анџаковци (3 к.), Тајровци (3 к.), Муратовци (2 к.), Дервишовци (1 к.), Диковци (1 к.), Бимановци (5 к.), Какалевци (2 к.), Ѓоровци (1 к.), Дроплејци (2 к.), Муничевци (1 к.), Кордевци (2 к.), Годевци (3 к.), Сејмаковци (2 к.), Адиковци (2 к.), Џеферовци (2 к.), Музуровци (1 к.), Ѓенишовци (2 к.), Нолбантиновци (1 к.), Фазлијовци (1 к.), Даглевци (2 к.), Селманиковци (4 к.), Мирназовци (1 к.), Курнишовци (1 к.), Дураковци (6 к.), Абазовци (2 к.), Кусевци (8 к.), Вакофци (3 к.), Зулферковци (3 к.), Оџевци (7 к.), Пејзовци (6 к.), Синановци (2 к.) и Салчевци (2 к.) сите родови во селото биле муслимани.[1]

Потоа уследило иселување на муслиманите во Турција и доселување на српски колонисти и Македонци.

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Избирачко местоУреди

Селото е опфатено во избирачкото место бр. 717 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште на селото Сирково.[2]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 464 гласачи.[3]

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Радовановиќ, Воислав. Тиквеш и Раец.
  2. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  3. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди