Кројцберг

четврт во Берлин

Кројцберг (германски: Kreuzberg) — населба во округот Фридрихсхајн-Кројцберг, јужно од Мите, Берлин. Од 2001 година, е една од најпознатите области на Берлин. Кројцберг, колоквијално познат како 'X-Berg' , често се опишува како се состои од два нееднакви дела: на SO 36 , дом на многу имигранти; и SW 61 , грубо ограничена со старите поштенски кодови за Западен Берлин.[1] Кројцберг се појави во својата историја како една од најсиромашните населби во Берлин во доцните 1970-ти, при што беше изолиран дел на Западен Берлин[2] но денес како еден од културните центри во Берлин во средината на повторното обединување на градот, познат во целиот свет за неговата алтернативна сцена и контракултурата.[3][4]

Кројцберг
населба во Берлин
Кројцберг Енгелбекен
Кројцберг Енгелбекен
Кројцберг Енгелбекен
Грб на Кројцберг
Кројцберг во рамките на Германија
Кројцберг
Управа
Земја Германија
Покраина Берлин
Округ Фридрихсхајн-Кројцберг
Град Берлин
Населба единици 2 населби
Основни податоци
Површина 10,4 км2
Надм. височина 52 м
Население 147.227  (30 јуни 2009)
 - Густина 14.156 жит/км2
Основано 1920
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. B
Пошт. бр. (nr. 0202) 10961, 10963, 10965, 10967, 10997, 10999, 10969
Местоположба на Кројцберг во Берлин
Карта
Карта
Координати 52°29′15″N 13°23′0″E / 52.48750° СГШ; 13.38333° ИГД / 52.48750; 13.38333

Преглед уреди

Околијата е позната по многу голем процент на имигранти и потомци на имигранти, од кои многумина се од Турците во Германија, односно турските предци. Почнувајќи од 2006 година, 31,6% од жителите на Кројцберг немаа германско државјанство.[5] Додека Кројцберг напредува во различните култури и сѐ уште е привлечна област за многу, областа исто така, се одликува со висока стапка на невработеност и област со најниските просечните примања во Берлин.[6] На контракултурата традиција на Кројцберг доведе до мнозинско гласање од гласовите на Партијата на зелените, која е единствена од сите окрузи во Берлин. Месниот пратеник Ханс-Кристијан Штробл е единствениот зелен политичар директно избран за член на федералниот Бундестаг парламент.

Географија уреди

Распоред уреди

Кројцберг се граничи со источниот дел на реката Спре. Ландвехканал тече низ Кројцберг од исток кон запад, заедно со улицата Пол-Линке-Уфер која паралелно оди покрај каналот. Други одлики се старата линија Берлин У- Бах линија на денешна У1, на Горлицер Парк во Со 36 и Викторија Парк на падините на Кројцберг Темелхофер Берже или Кројцберг Хил во СВ 61 .

Поделба уреди

Кројцберг е поделен во две зони :

  • Остлишес Кројзберг (Берилн СО 36);
  • Остлишес Кројзберг (Кројзберг 61).

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Wosnitza, Regine (13 April 2003). „Berlin on its wild site“. Time. Архивирано од изворникот на 2012-10-23. Посетено на 2008-03-21.
  2. Kreuzberg Архивирано на 6 февруари 2008 г.
  3. „Berlin's culture club - CNN.com“. CNN. 30 June 2007.
  4. Kreuzbergs Retter : Textarchiv : Berliner Zeitung Archiv Архивирано на 3 мај 2009 г.
  5. „Verband Berlin-Brandenburgischer Wohnungsunternehmen e.V“. Web1.bbu.de. Архивирано од изворникот на 2012-02-10. Посетено на 2012-01-20.
  6. IFA.de Архивирано на 10 октомври 2006 г., посетено на 2008-03-21

Надворешни врски уреди