Клостервасер, (германски: Klosterwasser, лужички: Klóšterska woda, чешки: Klášterní voda) — река, која тече низ Саксонија, Германија.

Клостервасер
Klosterwasser
Местоположба
Физички особености
УстиеКотен
 • надм. вис.
128 м
Должина25 км
Особености на сливот
ТечениеШварце ЕлстерЕлбаСеверно Море
Речен сливЕлба

Изворот на Клостервасера се наоѓа во Буркау (горнолужички: Porchow), Саксонија, Горна Лужица, во Лужичките Возвишенија (Lausitzer Bergland), близу границата со Чешка.

Поврзано

уреди

51°21′N 14°15′E / 51.350° СГШ; 14.250° ИГД / 51.350; 14.250