Косевица

село во Општина Македонска Каменица


Косевица — село во Општина Македонска Каменица, во областа Осоговија, во околината на градот Македонска Каменица.

Косевица
Куќи во Косевица.jpg

Куќи во Косевица

Косевица is located in Македонија
Косевица
Местоположба на Косевица во Македонија
Координати 42°02′27″N 22°36′47″E / 42.04083° СГШ; 22.61306° ИГД / 42.04083; 22.61306Координати: 42°02′27″N 22°36′47″E / 42.04083° СГШ; 22.61306° ИГД / 42.04083; 22.61306
Регион Logo of Eastern Region, Macedonia.svg Источен
Општина Coat of arms of Makedonska Kamenica Municipality.svg Македонска Каменица
Област Осоговија
Население 240[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 2304
Повик. бр. 033
Шифра на КО 09015
Надм. вис. 780 м
Косевица на општинската карта
Косевица во Општина Македонска Каменица.svg

Атарот на Косевица во рамките на општината
Commons-logo.svg Косевица на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

Косевица се наоѓа во областа Осоговија, на околу 8 км од Македонска Каменица. Селото е од разбиен тип и се состои од повеќе маала. Маалата во селата се познати како: Видишевци, Грнчарска Маала, Горанска Маала, Караджовска Маала, Паровска Маала, Паунковска Маала и Чукарска Маала.

НаселениеУреди

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Косевица живееле 175 жители, сите Македонци.[2]

По податоци на егзархискиот секретар Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“), во 1905 година во Косевица имало 160 Македонци под врховенство на Бугарската егзархија.[3]

Според пописот од 2002 година, селото Косевица има 240 жители, од кои 238 Македонци и 2 Срби.[1]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[4] 1905[5] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 175 160 330 375 384 399 349 290 321 240
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]

Општествени установиУреди

Во селото има основно училиште во коешто повеќе не се одржува настава.

Самоуправа и политикаУреди

Селото влегува во рамките на Општина Македонска Каменица од 1996 година.

Во периодот 1955-1996, селото било дел од Општина Делчево.

Во периодот 1952-1955, селото било дел од Општина Каменица.

Во периодот 1950-1952, селото било дел од истоимената општина.

Во XIX век, селото било дел од Малешевската каза на Отоманското Царство.

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 608 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[7]

На парламентарните избори во 2020 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 182 гласачи.[8]

Културни знаменитостиУреди

Археолошки наоѓалишта[9]

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 23 март 2021.
  2. Васил Кънчов, Македония.Етнография и статистика, 1900, София
  3. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 140-141.
  4. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  5. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  6. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  7. „Описи на ИМ“ (PDF). Посетено на 23 март 2021.
  8. „Парламентарни избори 2020“. Посетено на 23 март 2021.
  9. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. ISBN 9989649286.

Надворешни врскиУреди