Кифхојзерланд

општина во Германија

Кифхојзерланд (германски: Kyffhäuserland) — општина во округот Кифхојзер, во Тирингија, Германија. Била создадена на 31 декември 2012 со спојување на поранешните општини Бадра, Бенделебен, Гелинген, Гинзероде, Хахелбих, Ротлебен, Зега и Штајнталебен.

Кифхојзерланд
Стариот замок во Бенделебен
Стариот замок во Бенделебен
Стариот замок во Бенделебен
Грб на Кифхојзерланд
Кифхојзерланд во рамките на Германија
Кифхојзерланд
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Градоначалник Кнут Хофман (ДХС)
Основни податоци
Површина 129,02 км2
Надм. височина 180 м
Население 3.879 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 99706
Повик. бр. 034671
Местоположба на Кифхојзерланд во рамките на округот Кифхојзер
Карта
Карта
Координати 51°22′N 11°0′E / 51.367° СГШ; 11.000° ИГД / 51.367; 11.000

Географија

уреди

Местоположба

уреди

Општината се наоѓа во средишниот дел на округот Кифхојзер. На север се граничи со покраината Саксонија-Анхалт. На исток општината се граничи со градот Бад Франкенхаузен, а на запад се граничи со окружниот град Зондерсхаузен, како и со градот Херинген. На југ се граничи со градот Кинделбрик во округот Земерда, општината Требра и градот Гросенерих, како и општината Обербеза.

Со само околу 30 жители на километар квадратен, општината припаѓа на најслабо населените области во Тирингија. Со Хајнлајте на југ, Кифхојзер на исток и Виндлајте на запад, општината се граничи со три ридски масиви. Поголема река во општината е Випер, која тече низ местата Хахелбих, Гелинген, Зега и Гинзероде.

Општински единици

уреди

Општината се состои од местата Бадра, Бенделебен, Гелинген, Гинзероде, Хахелбих, Ротлебен, Зега и Штајнталебен, кои претходно биле поранешни општини. Исто така, во општината влегуваат и местата Папирмиле, Шерзен, Ратсфелд и Кифхаузен.

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди