Херинген (Тирингија)

град во Германија

Херинген (службено Херинген/Хелме; германски: Heringen или Heringen/Helme) — мал град во округот Нордхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа на малата река Хелме, 8 километри југоисточно од окружниот град Нордхаузен.

Херинген
Замок Херинген (2015)
Замок Херинген (2015)
Замок Херинген (2015)
Грб на Херинген
Херинген (Тирингија) во рамките на Германија
Херинген (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Градоначалник Мајк Шретер (ДХС)
Основни податоци
Површина 66,91 км2
Надм. височина 162 м
Население 4.727 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 71 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99765
Повик. бр. 036333
Местоположба на градот Херинген во рамките на округот Нордхаузен
Карта
Карта
Координати 51°26′50″N 10°52′51″E / 51.44722° СГШ; 10.88083° ИГД / 51.44722; 10.88083

Географија уреди

Местоположба уреди

Херинген се наоѓа на јужниот раб од Голдене Ауе, помеѓу ридските масиви Харц и Виндлајте. Низ градот тече реката Хелме. Североисточно од Херинген Хелме се влева во реката Цорге.

Политика уреди

Градски совет уреди

Бројот на членови во градскиот совет на Херинген изнесува 16. Следната табела го покажува соодносот по последните избори во 2019 година:[2]

Партија / Листа % на гласови Места
CDU 36,7 % 6
SPD / FW-PL1 14,5 % 2
LINKE 9,6 % 2
BBGA2 27,0 % 4
GWU3 12,3 % 2

1 Слободни гласачи-Про Ландгемајнде   2 Граѓански сојуз Голдене Ауе   3 SV Гринвајс Утлебен

Збратимени градови уреди

Херинген е збратимен со следниве градови:

Галерија уреди

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
  2. Gemeinderatswahl 2019 in Thüringen – endgültiges Ergebnis Stadt Heringen/Helme

Надворешни врски уреди