Кинделбрик

општина во Германија

Кинделбрик (германски: Kindelbrück) — општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа на реката Випер, 12 километри северно од окружниот град Земерда.

Кинделбрик
Црквата во Кинделбрик
Црквата во Кинделбрик
Црквата во Кинделбрик
Грб на Кинделбрик
Кинделбрик во рамките на Германија
Кинделбрик
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Кинделбрик
Градоначалник Роман Цахар (ДХС)
Основни податоци
Површина 57,84 км2
Надм. височина 143 м
Население 3.803 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99638
Повик. бр. 036375
Портал www.vg-kindelbrueck.de
Местоположба на Кинделбрик во рамките на округот Земерда
Карта
Карта
Координати 51°16′0″N 11°4′59″E / 51.26667° СГШ; 11.08306° ИГД / 51.26667; 11.08306

Поранешните општини Билцингслебен, Фремштет и Канавурф биле припоени кон градот Кинделбрик на 1 јануари 2019 година. Со тоа, градот ги загубил дотогашните градски права.

Поранешниот град, но и денешната општина е административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија

уреди

Кинделбрик се наоѓа на реката Випер во Тириншката Котлина и е сместен во северниот дел на округот Земерда.

Општински единици

уреди

Кон општината Кинделбрик припаѓаат следниве единици:

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди