Гросенерих

град во Германија

Гросенерих (германски: Großenehrich) — мал град во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа 13 километри јужно од окружниот град Зондерсхаузен и 34 километри северозападно од покраинскиот главен град Ерфурт.

Гросенерих

Großenehrich

Градското собрание на Гросенерих
Градското собрание на Гросенерих
Грб на Гросенерих
Гросенерих is located in Германија
Гросенерих
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Општ. заед. Гројсен
Градски единици 10
Градоначалник Кај Кноблох (ДХС)
Основни податоци
Површина 63,34 км2
Надм. височина 240 м
Население 2.299 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 99718
Повик. бр. 036370
Портал www.stadt-grossenehrich.de
Местоположба на градот Гросенерих во рамките на округот Кифхојзер
Карта
Координати 51°14′58″N 10°49′56″E / 51.24944° N; 10.83222° E / 51.24944; 10.83222Координати: 51°14′58″N 10°49′56″E / 51.24944° N; 10.83222° E / 51.24944; 10.83222

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Местата во градското подрачје на Гросенерих се наоѓаат јужно од нискиот ридски масив Хајнлајте. На градското подрачје помеѓу Блидерштет и Отерштет тече реката Хелбе.

Градски единициУреди

Кон градот Гросенерих припаѓаат десет места.

Место Жители
Гросенерих 879
Венигенерих 136
Ронштет 183
Отерштет 214
Блидерштет 78
Нидершпир 404
Вестеренгел 375
Кирхенгел 314
Холценгел 259
Фелденгел 257

(состојба: 1 јули 2009)

ПолитикаУреди

Градски советУреди

Градскиот совет на Гросенерих се состои од 14 члена и бил избран на општинските избори на 26 мај 2019 година, што довело до следнава распределба:[2]

Партија / Листа Удел Места
CDU/CDU WG 36,1 % 5
Левица-oL 04,7 % 1
BI Кирхенгел 32,6 % 4
Независни 26,5 % 4

ГрадоначалникУреди

Градоначалник е Кај Кноблох (Граѓанска иницијатива Кирхенгел). Бил избран на 17 март 2019 година.[3]

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)
  2. Thüringer Landesamt für Statistik, Gemeinderatswahl 2019 in Thüringen – endgültiges Ergebnis für Großenehrich
  3. Bürgermeisterwahl 2019

Надворешни врскиУреди