Кирил Коруновски (р. 1948 година во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец. Во 1974 година завршува Факултет за Драмски уметности на Универзитетот „ Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Од 1978 година до неговото пензионирање во 2013 година работи при Драмата на Македонски народен театар во Скопје.

Кирил Коруновски
Роден 1948
Скопје
Познат по улогата во:
Како убив светец
Трговецот од Солун
Три дена во септември
Лена и Владимир
Занимање глумец

Филмографија уреди

Коруновски ги остварил филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1981 Милион маченици ТВ-филм Атанас
1982 Илинден ТВ-серија Велко
1985 Трговецот од Солун ТВ-филм Пријателот на Сара
1990 Северна грешка ТВ-филм Златарот
1995 Ангели на отпад ТВ-филм Полицаец
2004 Како убив светец ТВ-филм Пеце
2007 Јас сум од Титов Велес ТВ-филм Татко
2012 Скопје ремикс ТВ-филм Судијата
2014 Жици ТВ-филм Александар
2015 Три дена во септември ТВ-филм Пијаница
2018 Еј ТВ-филм Премиерот
2023 Лена и Владимир ТВ-филм Ангел

Надворешни врски уреди

Наводи уреди

  1. „Kiril Korunovski“. IMDb. Посетено на 25 јануари 2023.