Келеда

град во Германија

Келеда (германски: Kölleda) — мал град во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа 10 километри источно од окружниот град Земерда и 24 километри северно од градот Вајмар.

Келеда

Kölleda

Црквата во Келеда
Црквата во Келеда
Црквата во Келеда
Грб на Келеда
Келеда во рамките на Германија
Келеда
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Градоначалник Луц Ридел (СДП)
Основни податоци
Површина 89,52 км2
Надм. височина 145 м
Население 6.278 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 70 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99623, 99625
Повик. бр. 03634, 03635
Портал www.koelleda.de
Местоположба на градот Келеда во рамките на округот Земерда
Карта
Карта
Координати 51°10′N 11°13′E / 51.167° СГШ; 11.217° ИГД / 51.167; 11.217

Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница, иако не е дел од нејзе.

Географија

уреди

Келеда се наоѓа на височина од 145 метри и се наоѓа во североисточниот дел на Тириншката Котлина. Во непосредна близина се наоѓаат ридските масиви Фине и Шмике. Градското подрачје опфаќа површина од 31,28 квадратни километри. Градот се наоѓа десет километри источно од Земерда и 24 километри северно од Вајмар.

Соседни општини

уреди

Келеда се граничи со следниве општини (почнувајќи од север, надесно): Земерда, Ан дер Шмике, Оберхелдрунген, Рослебен-Вие, Острамондра и Гроснојхаузен.

Градски единици

уреди

Градот Келеда, покрај градското јадро, ги содржи и следниве единици:

 • Алтенбајхлинген
 • Баклебен
 • Батгендорф
 • Бајхлинген
 • Бургвенден
 • Дермсдорф
 • Кибицхее
 • Гросмонра

Политика

уреди

Градски совет

уреди
 
Градското собрание

Градскиот совет се состои од 20 места, како и гласот на градоначалникот.

Партија Гласови
1999[2]
Места
1999–2004[2]
Гласови
2004[3]
Места
2004–2009[3]
Гласови
2009[4]
Места
2009–2014[4]
Гласови
2014[5]
Места
2014–2019[5]
CDU 40,6 % 8 55,9 % 12 44,7 % 9 27,5 % 6
Die Linke 14,3 % 3 18,4 % 4 17,6 % 3 9,9 % 2
Граѓанска иницијатива Келеда 19,4 % 4 10,4 % 2 14,8 % 3 12,3 % 2
Слободни гласачи 33,9 % 7
SPD 14,9 % 3 11,9 % 2 13,4 % 3 11,1 % 2
FDP 10,8 % 2 3,4 % 0 9,4 % 2 2,4 % 0
NPD 3,0 % 1

Градоначалник

уреди

На изборите одржани на 29 април 2018 година бил избран Луц Ридел (SPD) за градоначалникот на градот Келеда.

Досегашни градоначалници на градот Келеда
Период Име Партија
од 2018 Луц Ридел SPD
2012–2018 Удо Хофман слободни гласачи
1992–2012 Франк Цвајман CDU
1990–1992 Бернд Прелберг FDP
1983–1990 Хелмут Цирник SED/PDS/независен
1982–1983 Хајнц Вурцлер SED
1980–1982 Манфред Хелцер SED
1973–1980 Курт Хофман SED
1955–1973 Ханс Хелм SED
1952–1954 Јозеф Омер
1951–1952 Ида Рагниц
1949–1950 Курт Корч
1947–1948 Курт Кох
1946–1947 Курт Корч
1.7.1945–1946 Ото Пелке
28.3.1945–? Карл Штајнике NSDAP
1933–27.3.1945 Пингер NSDAP
1909–1933 Ото Граупнер
1888–1909 Тенцел
1849–1876 Алберт Готлебер
1843–1849 Албрехт
1832–1843 Карл Вилхелм Кирххајм
1825–1832 (?) Кристијан Херман Хауболд
1816–1825 Кристоф Гинтер Граф
1798–1816 Кристијан Леман
000?–1798 Јохан Хајнрих Деринг
000? Зимон Ветиг

Збратимени градови

уреди

Келеда е збратимен со следниве градови:

Галерија

уреди

Наводи

уреди
 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
 2. 2,0 2,1 Landeswahlleiter Thüringen/Gemeinderatswahl 1999
 3. 3,0 3,1 Landeswahlleiter Thüringen/Gemeinderatswahl 2004
 4. 4,0 4,1 Landeswahlleiter Thüringen/Gemeinderatswahl 2009
 5. 5,0 5,1 Landeswahlleiter Thüringen/Gemeinderatswahl 2014

Надворешни врски

уреди