Калиманци (Пиринско)

Калиманци — село во Општина Сандански, во околината на градот Свети Врач (Сандански), Пиринска Македонија, југозападна Бугарија.

Калиманци
Skyline of Калиманци

Знаме
Амблем на Калиманци
Амблем
Калиманци is located in Бугарија
Калиманци
Калиманци
Координати: 41°45′N 23°25′E / 41.750° N; 23.417° E / 41.750; 23.417Координати: 41°45′N 23°25′E / 41.750° N; 23.417° E / 41.750; 23.417
ЗемјаБугарија
ОбластОпштина Свети Врач
ОпштинаБлагоевград (област)
Надм. вис.&10000000000000433000000433 м
Население
 • Селска212
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2832
Рег. таб.Е

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во јужниот дел на Благоевградската област, во близина на бугарско-грчката граница (17 км). Оддалечено е 30 километри источно од Петрич и 32 километри југоисточно од општинскиот центар Свети Врач.

ИсториjaУреди

Во XIX век селото се наоѓа во Мелничката каза во Отоманското Царство.

Според статистиката на Васил К’нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Калиманци живееле 610 жители, сите Македонци.[1][2]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Калиманци имало 480 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[2][3]

Црвката „Свети Никола“ е изградена во 1845 година.[4]

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според пописот од 2011 година, во селото живееле 212 жители, од кои 209 се запишани како Бугари и 3 останати.[2][5]

На табелата е прикажан бројот на населението во Калиманци за периодот 1934-2011:

година 1934 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2011
население 515 670 787 644 546 450 371 294 212

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

  1. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 190. ISBN 954430424X.
  2. 2,0 2,1 2,2 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  3. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.192-193.
  4. Енциклопедия Пирински край, том Ι. Благоевград: Редакция „Енциклопедия“. 1995. стр. 409. ISBN 954-90006-1-3.
  5. „Справка за населението на с. Калиманци, общ. Сандански, обл. Благоевград“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2018-02-04.