Свети Врач (општина)

(Пренасочено од Општина Свети Врач)

Општина Свети Врач (офиц. Општина Сандански; бугарски: Община Благоевград) — општина во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија.. Седиште на општината е градот Свети Врач (Сандански). Општината има 54 населени места со вкупно население од 41.606 жители (2015).

Општина Свети Врач
Община Сандански
Местоположба во Пиринска Македонија Местоположба во Бугарија
Местоположба во Пиринска Македонија
Местоположба во Бугарија
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
СедиштеСвети Врач (Сандански)
Управа
 • ГрадоначалникКирил Котев (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна998,416 км2 (385,491 ми2)
Население (2015)
 • Вкупно41.606
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоsandanskibg.com//

Географија Уреди

Историја Уреди

Стопанство Уреди

Демографија Уреди

Општествени установи Уреди

Самоуправа и политика Уреди

Населени места Уреди

 
Карта на Општина Свети Врач со населените места

Општината има вкупно 54 населени места, од кои 2 града (Свети Врач и Мелник) и 52 села. Тие се следниве (имињата во заграда се сегашните, сменети од бугарската држава):

Културни и природни знаменитости Уреди

Редовни настани Уреди

Личности Уреди

Култура и спорт Уреди

Иселеништво Уреди

Надворешни врски Уреди