Вустерхаузен или службено Вустерхаузен/Досе (германски: Wusterhausen) — општина во округот Источен Пригниц-Рупин, во северозападен Бранденбург, Германија. Се наоѓа на реката Досе, 7 километри југоисточно од Кириц и 75 километри северозападно од Берлин.

Вустерхаузен
Црква во Накел
Црква во Накел
Црква во Накел
Грб на Вустерхаузен
Вустерхаузен во рамките на Германија
Вустерхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Источен Пригниц-Рупин
Основни податоци
Површина 195,42 км2
Надм. височина 33 м
Население 5.755 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OPR
Пошт. бр. 16868
Повик. бр. 033979
Портал www.wusterhausen.de
Местоположба на Вустерхаузен во рамките на округот Источен Пригниц-Рупин
Карта
Карта
Координати 52°52′59″N 12°28′0″E / 52.88306° СГШ; 12.46667° ИГД / 52.88306; 12.46667

Наводи уреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)