Иван Јанески

Иван Јанев Јанески ( 1915 во Бигор Доленци, Кичевско22 јули 1944 во Локов, Буринец, Струшко) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Иван Јанески
Ivan Janeski.jpg
Роден 1915 година
Бигор Доленци, Кичевско, Македонија под окупација на Србија
Починал 22 јули, 1944 година
Локов - Буринец, Струшко, Македонија
Националност Македонец
Споменик за загинатите борци во НОВ, кои загинале сите заедно, меѓу кои ѝ Иван Јанески.

ЖивотописУреди

По завршувањето на основното училиште, започнал да го изучува механичарскиот занает. Како металски работник имал можност да го согледа тешкиот живот, а подоцна ѝ намерите на окупаторот, поради што се определил за борба против него. Во текот на 1943 година станал член на СКОЈ и им се приклучил на борците од Групата баталјони. Станал командир на вод, а бил ѝ инструктор. Во 1944 година над селото Локов - Буринец, несреќно загинал заедно со комесарот Коле Канински ѝ уште тројца други соборци, испробувајќи минофрлач.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Ристоски и други, Душан (1982). Слободата беше нивниот идеал. Кичево: Музеј - Западна Македонија во НОВ - Кичево. стр. 66.