Зелjaхово
Поглед на Зелјахово
Поглед на Зелјахово
Зелjaхово is located in Грција
Зелjaхово
Зелjaхово (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Зелјахово или Зилјахово (грчки: Νέα Ζίχνη, Неја Зихни, до 1927 г. Ζήλεια, Зилија,[1] до 1926 г. Ζιλιάχοβα, Зиляхова[2]) — село во Серскиот округ на Егејска Македонија, денес во Грција. Претставува административен центар на истоимената Општина Зелјахово. Населението брои 2.421 жители (2001). Припаѓа на историската област Зихна.

Географиja и местоположбаУреди

ИсториjaУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди