Зелјахово или Зилјахово (грчки: Νέα Ζίχνη, Неја Зихни, до 1927 г. Ζήλεια, Зилија,[1] до 1926 г. Ζιλιάχοβα, Зилјахова[2]) — село во Серскиот округ на Егејска Македонија, денес во Грција. Претставува административен центар на истоимената Општина Зелјахово. Населението брои 2.421 жител (2001). Припаѓа на историската област Зихна.

Зелjaхово
Поглед на Зелјахово
Поглед на Зелјахово
Поглед на Зелјахово
Зелjaхово во рамките на Грција
Зелjaхово
Зелjaхово (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди