Зграда на ул. „Наум Наумовски - Борче“ бр. 88 (Скопје)

куќа и споменик на културата во Дебар Маало, Скопје

Зграда на ул. „Наум Наумовски - Борче“ бр. 88зграда во скопската населба Дебар Маало. Таа е прогласена за Споменик на културата.[1]

Зграда на ул. „Наум Наумовски - Борче“ бр. 88
Зградата во 2023 година
Карта
Општи податоци
СтатусСпоменик на културата (09.10.2015)
ВидКуќа
Адресаул. „Наум Наумовски - Борче“ бр. 88
ГрадДебар Маало, Скопје
Земја Македонија
Технички податоци
Катови4

Историја

уреди

Зградата била прогласена за значајно културно наследство врз основа на Уп. бр. 18-524 од 9 октомври 2015 година.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Регистрирани недвижни добра по надлежност на националните установи“ (PDF). Управа за заштита на културното наследство на Македонија. февруари 2023. стр. 50. Архивирано (PDF) од изворникот 2023-04-07. Посетено на 7 декември 2023.

Надворешни врски

уреди